Konya'da Oluşan Obrukların Sayısı Artmaya Başladı Konya'da Obruklar Niçin Artıyor?

Konya'da Oluşan Obrukların Sayısı Artmaya Başladı Konya'da Obruklar  Niçin Artıyor?

Obruk Kimyasal tortul kayaçların bulunduğu arazilerde yeraltı suları bu kayaçları eriterek yer altı mağaraları oluşur bu mağara içerisinde sular birikir.

Yeraltı sularının sondaj kuyuları yoluyla sular çekilir. Üzerindeki ağırlığın taşımaması sonucu mağara tavanı çöker ve büyük ve derin çukurluk'lar oluşur. Bu karstik şekle obruk denir.

İç Anadolu'da obruk platosu ile Akdeniz bölgesinde çok yaygın olarak bulunur. İçerisinde su biriken'lere obruk gölü denir.

Obrukların Oluşma Nedenleri Olarak, Konya nin geleceği tehlikeli eskiden kuru tarım yapılırdı son 10 yılda sulu tarıma yöneldiler bu da yağış olmadığı için yeraltı su kaynaklarının çok kullanılması yüzünden kireçli tabakalar çökelti oluşturacak ve gelecekte bunlardan daha çok görülecek..

Konyadan Aksaraya Karapınardan Niğdeye Türkiyenin en kurak bölgesinde karasal iklimde yetişen ama en çok su isteyen mısırı ekerseniz obrukta oluşur yeraltı suyuda biter..

Yer altı sulârıyla tarım yapılmamalı her 100 metre ye artizyen kuyusu vurulmamalı doğa tahrip edilmemeli . daha çok baraj yapılmalı damlama su ile tarım yapılmalı.

Konya'da ve Yakın İllerde Yerleşim Yerlerinde de Çok Büyük Afetler Yaratabilir..

Obruk Yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. Bu karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözerek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur. 

Çekmesinler yeraltı sularını, vahşi sulama yerine damla sulamaya geçilsin. Bi zahmet de ekilen her dönüm için 10 adet fidan diksinler..

.Denize giden boşa akan bir nehrin suyunu Karapınar bölgesine verin. Bakın obruk işi çözülüyor mu çözülmüyor mu.

Konya dikkat Mısır ekme.  Obrukların çoğu iki şekilde oluşur. Birincisi alttaki eriyebilen kayaçlar topraktan sızan sularla çözünürler ve kayaç içinde bulunan doğal boşluklar genişler ve üzerlerinde bulunan toprakla doldurulurlar.

Yer altı suyu kayacı çözmeye devam ettikçe toprak ortadan kalkar ve geride yamaç eğimi düşük, derinliği fazla olmayan çöküntüler bırakır. Komşu obruklar birleştiğinde ise çözünme vadileri denilen daha büyük, düzensiz, kapalı bir çöküntüler ağı oluşturur. Obruklar ayrıca bir mağara tavanının çökmesi sonucu dik kenarlı bir krater şeklinde de oluşur.

Bu yolla oluşan obruklar özellikle nüfusun fazla olduğu bölgelerde ciddi bir tehlikedir. 

Konya Karapınar da bu obruktan 4 beş kat daha geniş büyük ve derin lerini gördüm. . Bu yüzden bir kac tane civar köyü boşaltıldı. . Malesef ki aşırı bilinçsiz sulama bu obruklar yüzünden konya merkez dahil her evin bahçe kuyusuna saat taktılar ücret alıyorlar fazla kullanma yapmasınlar diye..

Fırat ve Dicle Suriye'ye Boşu Boşuna Akaçağına Konya İstikametine Yönlendirilmeli ve İç Anadolu Bölgesi Ağaçlandırılmalıdır..

Dünya Uygarlığı Gurubunda Yorumları Görebilir,Yorum Yapabilirsiniz.

Haber Yorumları
Google-Site-Verification) google-site-verification=8-RVMfwOmySQYXSvYgfg2NKRmyuOA_IDrUoeNF-HQw4 [Mozilla/5.0 (uyumlu; Google-Site-Verification/1.0) pub-6506904682681303